Ogólnopolski
Projekt Edukacyjny
„Europa mój dom”
Rok szkolny 2022/2023
Nauczyciel realizujący program: Anna Szczepanik
Cele projektu:
- Poznawanie poszczególnych krajów Europy pod względem geograficznym, historycznym, kulturowym i turystycznym.
- Poznanie dziedzictwa cywilizacyjnego Europy.
- Rozwijanie umiejętności pracy z mapą.
- Rozwijanie umiejętności współpracy, pracy w grupie oraz komunikacji.
- Rozwijanie umiejętności prawidłowego i skutecznego wykorzystania technologii informacyjno - komunikacyjnych.
- Rozwijanie aktywności twórczej, kreatywności, ciekawości świata i ciekawości poznawczej.
- Rozwijanie umiejętności komunikacyjnych w językach obcych nowożytnych.
Regulamin projektu:
- Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Europa mój dom” zakłada dobrowolną współpracę i wymianę doświadczeń między nauczycielami różnych placówek edukacyjnych.
- Udział w projekcie jest bezpłatny.
- Projekt dedykowany jest głównie do szkół podstawowych oraz przedszkoli, może być realizowany również w świetlicach wiejskich oraz miejskich, świetlicach szkolnych, domach kultury i wszelkich placówkach edukacyjno - wychowawczych.
- Nauczyciel przed rozpoczęciem realizacji projektu zobowiązany jest do uzyskania od rodzica/opiekuna zgody na udział dziecka w projekcie i na publikację wizerunku dzieci. Zgoda stanowi załącznik do dokumentacji nauczyciela dotyczącej realizacji tego projektu.
- Projekt realizowany będzie od 15 września 2022 do 31 maja 2023 r.
- Warunkiem realizacji projektu jest wykonanie co najmniej 7 zadań z 10.
- Każde z zadań to inny z krajów Europy. Za każdym razem obowiązkowe jest przedstawienie symboli narodowych danego kraju (flaga, hymn, godło) oraz stolicy i języka urzędowego, w którym uczniowie uczą się następujących zwrotów: „dzień dobry, do widzenia, proszę, dziękuję, przepraszam, nazywam się…. Jestem z Polski”. Słowniczki będą publikowane w formie postów i plików do pobrania w dedykowanej grupie projektowej. Z pozostałych propozycji nauczyciel wybiera dowolnie przynajmniej dwa, zgodnie z zainteresowaniami i potrzebami. Podane zagadnienia stanowią inspirację, nauczyciel może dodać swoje pomysły na poznanie danego kraju.
- Wykonane zadania prezentujemy na grupie projektowej w formie krótkiej relacji z fotografiami (głównie efektów prac, aktywności, wytworów uczniów). Każdy nauczyciel zobowiązany jest do zaprezentowania każdego z 7 realizowanych przez siebie zadań.
- Uczniowie otrzymują „Paszporty Europejczyka” (w wersji elektronicznej do wydruku przez nauczyciela), w których odnotowują swój udział w projekcie.
- Po zakończeniu projektu uczestnicy zostaną poproszeni o wypełnienie krótkiej ankiety końcowej służącej ewaluacji projektu.
- Nauczyciele, którzy zrealizują zadania i umieszczą relacje z nich w grupie projektowej otrzymają certyfikat uczestnictwa oraz dyplomy gratulacyjne na zakończenie projektu (w formie elektronicznej).
REALIZACJA PROJEKTU W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. KAZIMIERZA GÓRSKIEGO W LEJKOWIE – FOTORELACJA
-----